Skip to content

O programie

„Trzeba pobudzać i popierać «nawrócenie ekologiczne»”

św. Jan Paweł II

Idea

Celem programu Zielnych Parafii jest wdrożenie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do “wszystkich ludzi dobrej woli”. Ojciec Święty wskazuje na głęboki i palący kryzys ekologiczno-społeczny i apeluje o wzięcie odpowiedzialności za świat, który współtworzymy. 

Dlaczego parafie

Jako chrześcijanie jesteśmy w sposób szczególny wezwani, by chronić nasz wspólny dom – Ziemię. Chcemy realizować ten apel najbliżej domu, w naszych parafiach. Parafia jest wyjątkową wspólnotą, centrum duchowej i społecznej integracji i aktywności, odwiedzanym każdego tygodnia przez kilka, a nawet kilkanaście tysięcy osób.

Włączając się w program Zielonych parafii, dokładasz swoją „cegiełkę” do dzieła ochrony stworzenia i dajesz przykład parafianom, sąsiadom i większym społecznościom.  Zazieleniając z nami swoją parafię pokazujesz, że zmiana jest możliwa.

Działania

Chcemy odpowiedzieć na apel Ojca Świętego i jako chrześcijanie wysłać światu silny sygnał naszego realnego zaangażowania. Dlatego program “Zielonych parafii” zakłada konkretne działania – w sferze edukacyjnej, praktycznej i duchowej – by zwiększyć świadomość kryzysu ekologicznego, wdrożyć rozwiązania przekładające się na ograniczenie zużycia energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza czy optymalizację gospodarowania wodą, a także by rozwijać zakorzenioną w wierze i nauczaniu Kościoła wrażliwość troski o nasz świat.

Dołączając Twoją parafię do programu budujesz wspólnotę wspólnot – razem z innymi zaangażowanymi parafiami bierzecie udział we wspólnej podróży odzwierciedlonej przez osadzone w roku liturgicznym konkretne kampanie:

 • Wielki Post 2023

  Kampania „Bóg daje życie – smog je odbiera”

 • Tydzień Laudato si’ 2023 (21-18.05)

  Kampania na Tydzień Laudato si’

 • Zjazd Zielonych Parafii (czerwiec 2023)

  Spotkanie liderów programu Zielone Parafie

 • Działanie wakacyjne (15.08.2023)

  Wakacyjny krok Programu Zielone Parafie

 • Niedziela św. Franciszka 2023 (08.10)

  Kampania na Czas dla Stworzenia

 • Adwent 2023

  Kampania na Adwent

i kolejne… 🙂

 

Przeprowadzając pięć działań uzyskasz dla swojej parafii certyfikat Światowego Ruchu Katolików
na rzecz Środowiska
, a dalsze zaangażowanie przyniesie jeszcze więcej ekscytujących możliwości, m.in. wkład w budowanie programu, pomoc innym parafiom, szansę uzyskania dyplomu z Watykanu i in. 

 

Jesteśmy po to, aby Cię wspierać i towarzyszyć Ci w działaniach na rzecz Twojej parafii. Wypełnij formularz rejestracyjny, a my odezwiemy się do Ciebie, wspólnie ustalimy plan i pomożemy zrobić Ci pierwszy krok – przedstawić inicjatywę ks. proboszczowi i uzyskać jego zgodę na dołączenie parafii do programu.

Wraz z zaangażowanymi osobami z innych parafii będziemy spotykać się online, by wymieniać się doświadczeniami i przygotowywać kolejne działania. Zastanów się czy znasz jakieś osoby – ze wspólnot, duszpasterstw, Kół Żywego Różańca, zespołu Caritas itp. – które mogą Ci pomóc w wybranych aktywnościach – zachęć je do przyłączenia się do programu!

Będziemy Twoim wsparciem na każdym etapie realizacji Twojego działania, więc nie wahaj się i dołącz do nas! 🙂